Rez hrušńová

Goto down

Rez hrušńová

Příspěvek pro HladD. za Sun May 15, 2016 10:50 pm

Také vás každoročně trápí rezavé skvrny na listech hrušní, na jejichž spodní straně se poté vytváření výtrusnice? Rez napadá listy a později i letorosty a některé plody (jak uvádí časopis Zahrádkář; já jsem si všimla zatím jen napadených listů), ty jsou malé, zdeformované, praskají a druhotně hnijí. Rez hrušňová postihuje většinu listů a kvůli snížení zelené listové plochy oslabuje stromy.
Rez hrušňová má 2 hostitele, v zimě přežívá na některých druzích jalovců a koncem dubna a v květnu se spóry šíří vzduchem na svého druhého hostitele, hrušně.
Nejúčinějším řešením proti napadání hrušní touto rzí je dodržování vzdálenosti náchylných druhů jalovců od hrušní. K silnému napadení dochází (jak uvádí časopis Zahrádkář z r. 2013) při vzdálenosti 100 až 150 metrů a za maximální vzdálenost, kdy může dojít k významnému napadení se považuje vzdálenost 500 metrů.

Hostitelské druhy jalovců pro Rez hrušňovou (zdroj:časopis Zahrádkář, Petr Ackermann, květen 2013):

j.chvojka (Juniperus sabina), náchylné jsou odrůdy Arcadi, Brovemoor, Blue Danube, Buffalo, Arcade, Tamarisicifolia select. Odolná je J.s. Wichite blue.
j.prostřední (J.media), zvláště citlivé jsou: J.m. Pfitzeriana a J.m.Pfitzeriana aurea, Pfitzeriana compacta, Gold sovereign, Swissgold.  Náchylné jsou: J.m. Old Gold, Mathot a Rockery gem. A naopak odolné jsou J.m. Hetzii a J.m. Pfitzeriana Glauca, Mint julep, Pfitzeriana glauca, Plumosa aurea.
j. čínský (J.chinensis), velmi náchylný je J.ch. Robusta green a Keteleery. Odolné jsou: J. ch. Blue alps, Blaauw San chosé.
j.skalní (Juniperus scopulorum), náchylná je odrůda Blue haven.
Výjimečně i j. viržinský (Juniperus virginiana)

Zimní forma rzi se objevuje na větvičkách jalovců. Obrázky lze dohledat na internetu.

Rez hrušňová se naopak nevyskytuje na druzích:

jalovci obecném (Juniperus communis), jalovci pobřežním (J. conferta), j. polehlém (J.horizontalis), j. položeném (J. procumbens), j.šupinatém (J.squamata), a dalších.
Nevyskytuje se ani na cypřišcích (Chamaecyparis), zeravech (Thuja) a zeravcích (Platicladus)

Dana Hladíková

HladD.

Poèet pøíspìvkù : 1
Join date : 12. 05. 16

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru